ZAUJÍMAVOSTI V OBCI


Ako každá obec aj naša má zopár zaujímavostí. Nižšie na stránke nájdete fotografie a krátky popis niektorých z nich.


Pamätník oslobodenia obce


Súčasťou pamätníka oslobodenia obce, ktorý s nachádza pri moste cez rieku Laborec, je aj sovietsky tank T-34. Tank mala vo svojej výzbroji sovietská armáda počas druhej svetovej vojny. T-34 patril medzi stredné tanky, vynikal mobilitou. V červenej armáde patril najrozšírenejším tankom. Celkovo sa odhaduje, že ich bolo vyrobených viac ako 60 000 kusov. Z tohto dôvodu sa v čase vyradzovania stal pomerne častým exponátom, či už v múzeách alebo pamätníkoch. Zaujímavosťou je aj to, že podľa očitých svedkov cez obec Lastomír počas prechodu frontu neprešiel ani jeden tank. Most toiž podmínovali ustupujúci Nemci a tak sovietska armáda využila na prechod tankov iné trasy.

Fotogaléria

Kaštieľ


Obec v minulosti patrila medzi najväčšie v regióne. Ešte pred 200 rokmi konkurovala dnešnému okresnému mestu Michalovce, ktoré má dnes 38 000 obyvateľov. V takejto významnej obci si vybudovali svoje sídla, kúrie a kaštiele viaceré významné zemianske a šľachtické rodiny. Bohužiaľ do dnešných dôb sa zachoval iba jeden. Kaštieľ veľkostatkára Szella, dnes budova základnej školy. Budova po rekonštrukciách pomerne významne zmenila svoj vzhľad a dnes už veľmi pôvodný kaštieľ nepripomína. Ostatné kaštiele boli najneskôr po druhej svetovej vojne rozobraté a poslúžili ako sekundárny stavebný materiál pre výstavbu v obci.

Fotogaléria

Hniezdo bociana


Každý rok nám príchod jari v našej obci oznamuje párik bocianov, ktorý hniezdia takmer presne v strede obce, na stĺpe elektrického vedenia. Hniezdo je na tomto mieste už desiatky rokov. V súčasnosti je prenesené na betónovom stĺpe, ale mnohí skôr narodení Lastomírčania si ho pamätajú na tom istom mieste ešte na drevenom stĺpe. Vo fotogalérii si môžete pozrieť aj unikátne foto priamo z hniezda.

Fotogaleria

Okrasná záhrada rodiny Kočišovej


Aj keď je to nezvyčajné a nejde o verejne prístupné miesto, krása tejto záhrady si zaslúži, aby ju mohli vidieť navštevníci tejto stránky. Aj keď p. Kočiš pracoval v aktívnom zamestnaní ako profesionálny vojak, je aj vyštudovaný záhradník. V jeho záhrade nájdete ojedinelé kusy nádherných orchideí, mäsožravých rastlín, kaktusov ale aj obrovské palmovité stromy a mnoho pekných kompozícii záhradnej architektúry aj celej záhrady. Rozhodne stojí zato pozrieť si celú galériu. Bola nafotená v polovičke mája. V každom ročnom období aj čase je však vždy iná.

Fotogaléria

Park


Uprostred obce je vysadený obecný park. Park vznikol na pozemku, ktorý patrí k budove Klubu dôchodcov. Uprostred parku sa nachádza aj malá fontána, ktorá je bohužiaľ častým terčom vandalov. Park je osadený najmä vždyzelenými drevinami. O údržbu parku sa pravidelne starajú zamestnanci obce a aktivační pracovníci. Na fotografii vidíte záber na park z výšky približne 15m. Ostatné fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Fotogaléria

foto Vladimír Sikorai
Park pod Dubom


V blízkosti základnej školy vybudovala obec park aj v tejto časti obce. Dominantou je storočný dub, preto je jeho názov Park pod Dubom. Dá sa v ňom posedieť na lavičkách v tieni obrovského stromu.

Fotogaléria